ITP-800-8PH24
IP56, 8x FE M12 with 8x PoE 120W, 24/48VDC EN50155 PoE Switch
The EN50155 certified M12 PoE switches ITP-800-8PH24, plastic housing IP56 protection, have 8x 10/100Base-TX M12 D-code Ethernet ports, fanless and redundant power input. Designed for heavy industrial, vehicle and rolling stock applications, utilizing M12 connectors to ensure secure connections and reliable operation, and withstand environmental disturbances such as vibration and shock. 24VDC power input design, compatible with vehicle battery power supply, realizes PoE function through voltage boosting. EN50155 certification covers operating temperature, mains input voltage, surge, ESD, vibration and shock, making the switch suitable for vehicle, rolling stock applications.
Features
- 24/48VDC (20~57VDC) redundant dual input power with built -in very high efficiency (97~98%) to boost PoE output voltage to 50VDC
- Regulated PoE output voltage (50VDC) to stabilize PoE device, and guarantee delivery PoE power distance to 100 meters